Anunț selecție participanți la mobilități

Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” organizează în perioada 4 septembrie-26 septembrie 2017 selecția participanților la mobilitățile din cadrul proiectului Erasmus+ KA1 „Școala incluzivă-o școală pentru fiecare”.
Vor fi selectați 8 cadre didactice, 4 profesori și 4 învățători pentru participarea la următoarele cursuri:1. Curs de formare „Inclusive teaching, family and social counseling for disadvantaged students and in order to prevent the early dropout”, 2 participanți (un învățător și un profesor diriginte), 20-25 noiembrie 2017, Vasto, Italia. Furnizor „Polaris Formazione” Italia.
2. Curs de formare „Creative methods in special needs education”, 2 participanți (profesori la clasele gimnaziale), 18 februarie-1 martie 2018, Barcelona, Spania. Furnizor „Pričalica” Croația.
3. Curs de formare „Designing Inclusive Educational Environments”, 2 participanți (un învățător și un profesor la clasele gimnaziale), 16-21 iulie 2018, Nafplio, Grecia. Furnizor „Europass Teacher Academy” Italia.
4. Curs de formare „Creative methods in special needs education”, 2 participanți (învățători), 16-27 septembrie 2018, Oslo, Norvegia. Furnizor „Pričalica” Croația.
De asemenea, se va constitui și o listă de rezervă pentru participarea la mobilități.

Calendarul selecției:
 Perioada de depunere a dosarelor : 4-18 septembrie 2017
 Anunțarea rezultatelor : 26 septembrie 2017

Dosarul de înscriere va cuprinde:
 Scrisoare de intenție
 Curriculum Vitae Europass
 Pașaport Lingvistic

Scrisoarea de intenție va cuprinde cursul selectat, motivația participării la acesta și schița unui plan de implementare în școală a cunoștințelor dobândite la curs.
Pentru Curriculum Vitae Europass și Pașaport Lingvistic vor fi folosite formularele existente pe site-ul http://www.europass-ro.ro/.
Pentru evaluarea nivelului de limbă engleză se va folosi testul de 50 minute de pe site-ul https://www.efset.org/english-certificate/. Certificatul obținut pe site va fi atașat Pașaportului Lingvistic.

Comisia de selecție poate solicita copii după certificatele menționate în CV.

Dosarele vor fi depuse în format tipărit la secretariatul școlii și vor fi trimise într-un singur document pdf pe mailul școlii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *