Implementare curs C6

C6. Cursul „Digital Turn: How to make your school more digital”, prevăzut pentru perioada 30 mai – 5 iunie 2021 în localitatea Utrecht, Olanda, s-a desfășurat în perioada 9-15 ianuarie 2022 în localitatea Santa Cruz Tenerife, Spania. Furnizorul de formare este Euneos din Helsinki, Finlanda.

Participanții Huțanu Ana-Viorica – profesor educație tehnologică, directorul școlii la momentul respectiv, ulterior director-adjunct, Florescu Aurelia – directorul adjunct al școlii la momentul respectiv, ulterior director și Coreschi Iulia – profesor limba română, membru în Consiliul de Administrație al școlii au conceput în lunile ianuarie-februarie 2022 proiectul de transformare digitală a școlii pe baza exemplelor privind inovațiile digitale de succes la nivel școlar din alte țări, pornind de la modernizarea infrastructurii digitale a școlii până la stabilirea politicii școlii privind siguranța digitală.

Pentru buna evaluare a nivelului de digitalizare a școlii, cei trei participanți au folosit instrumentul online SELFIE pus la dispoziție gratuit de Comisia Europeană. Au răspuns la întrebările chestionarului de autoevaluare conducerea școlii, elevi și profesori din clasele primare și gimnaziale. În urma participării la sesiunea SELFIE, școala noastră a primit prima insignă digitală deschisă.

SELFIE-report1

SELFIE-report2

Planul de acțiune digitală care se întinde pe perioada 2022-2025, acoperind astfel perioada de aplicabilitate a PDI-ului școlii, a fost aplicat în școala noastră începând din martie 2022.

Totodată, școala noastră a intrat în comunitatea internațională eSafety, fondată de European Schoolnet. În urma evaluării am obținut primul certificat de siguranță online, valabil până în septembrie 2023, când, în urma aplicării planului de acțiune digitală, ne dorim să obținem un certificat superior de siguranță online.