Huțanu Ana-Viorica

Duminica, 9 ianuarie – 2022, Tenerife

Prima zi de curs- a avut loc în natură, într-o oază de verdeață. A fost o întâlnire cu toți participanții în care ne-au fost oferite detalii referitoare la activitățile pe care le vom desfășura. Am facut un tur al centrului orasului și ni s-a recomandat vizitarea unor obiective turistice interesante. A fost o activitate de organizare și cunoaștere a participanților.

Luni, 10 ianuarie – 2022

Am inceput ziua cu o instruire de păstrare și asigurare a măsurilor de siguranța.
În amfiteatrul amenajat în aer liber din cadrul Colegiului Las Indias, fiecare echipă și-a prezentat școala și echipa care o reprezintă.
Ziua a continuat cu diverse activități :
* 8 metafore referitoare la impactul tehnologiei
* Care este motivul principal pentru care folosim tehnologia în școli?
* Spectaculos vs Fundamental
* Ce înseamnă Digital Turn?
* Conceptul de Smart Schoolhouse
* Cum implementăm schimbările
Activitățile au fost interactive și interesante.

Partea a doua a cursului a conținut aplicații în edmodo, ES shelf.

Marți, 11 ianuarie 2022
O zi cu activitati interesante privind digitalizarea.
O activitate interesanta a fost crearea unui plan de lecție pe platforma LePlanner. Aici am lucrat în echipă cu 2 colegi din Germania, a fost in același timp un schimb de experiență .
Ziua s-a incheiat cu o activitate de socializare și de prezentare a unor produse tradiționale specifice țărilor participanților.

Miercuri, 12 ianuarie 2022

Ce înseamnă transformarea digitală a școlii și rolul managementului în transformare.

Joi, 13 ianuarie 2022

Exemple de bune practici în digitalizare pentru o școală din Estonia.

Vineri, 14 ianuarie 2022

Prezentarea planului de acțiune pentru digitalizarea școlii.

Sâmbătă, 15 ianuarie 2022

Festivitatea de înmânare a certificatelor de participare.