Selecție

Etapa 1 de selecție

Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” organizează în perioada 21-30 octombrie 2020 selecția participanților la mobilitățile din cadrul proiectului Erasmus+ „Siguranța online și offline în școala viitorului”.

Vor fi selectate 18 cadre didactice, respectiv 1 profesor învățământ preșcolar, 7 profesori învățământ primar și 10 profesori învățământ gimnazial, pentru participarea la următoarele cursuri .

Calendarul selecției:

• Perioada de depunere a dosarelor : 21-28 octombrie 2020
  • Anunțarea rezultatelor : 30 octombrie 2020

Dosarul de înscriere va cuprinde:

• Scrisoare de intenție
  • Curriculum Vitae Europass
  • Pașaport Lingvistic (inclus în Curriculum Vitae Europass)

Detalii despre dosarul de candidatură găsiți în următoarele documente: anunt selectie și grila criterii de selectie.

În urma primei etape a selecției participanților la mobilități, au fost selectate 12 cadre didactice: 1 profesor învățământ preșcolar, 5 profesori învățământ primar și 6 profesori învățământ gimnazial, după cum urmează: rezultate selectie 1

Etapa 2 de selecție

Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” organizează în perioada 16 martie – 2 aprilie 2021 etapa a doua de selecție a participanților la mobilitățile din cadrul proiectului Erasmus+ „Siguranța online și offline în școala viitorului”.

Vor fi selectate 5 cadre didactice, respectiv 2 profesori învățământ primar și 3 profesori învățământ gimnazial, pentru participarea la următoarele cursuri:

1. Anti-Bullying: School Strategies towards Success: 1 profesor învățământ primar și 1 profesor învățământ gimnazial; Barcelona, iunie 2021
  2. Interactive technologies and project-based learning for the future classroom: 1 profesor învățământ primar și 1 profesor învățământ gimnazial; Bruxelles (perioadă încă neconfirmată)
  3. How to make your school more digital: 1 profesor învățământ gimnazial; Tallin, Estonia, octombrie 2021

Calendarul selecției:

• Perioada de depunere a dosarelor : 16-30 martie 2021
  • Anunțarea rezultatelor : 2 aprilie 2021

Dosarul de înscriere va cuprinde:

• Scrisoare de intenție
  • Curriculum Vitae Europass
  • Pașaport Lingvistic (inclus în Curriculum Vitae Europass)

Detalii despre dosarul de candidatură găsiți în următoarele documente: anunt selectie 2 și grila criterii de selectie

Din păcate, în contextul pandemiei și al condițiilor de călătorie impuse, nu s-a înscris nimeni în această etapă a selecției, dar, mai târziu, în luna august 2021, am mai primit o solicitare din partea unui profesor învățământ primar, care a rămas pe lista de rezervă.