2022 ianuarie 15

Astăzi a avut loc o mică ceremonie de acordare a certificatelor de participare.

2022 ianuarie 14

Penultima zi a cursului este dedicată prezentării proiectelor. Membrii fiecărei școli au prezentat ceea ce au lucrat și ceea ce își propun să implementeze când se întorc. De asemenea, s-a răspuns la diverse întrebări legate de autonomia pe care o deține fiecare școală.

2022 ianuarie 13

Activitățile au început cu o prezentare foarte interesantă realizată de profesori și elevi referitoare la una dintre cele mai moderne școli din Estonia.

Concluzii!

Este foarte important cum prezentăm ,,povestea” școlii întregii comunități, cum ne facem cunoscuți și mai ales căutați.

2022 ianuarie 12

O altă zi în care am fost ,,bombardați” cu informații foarte interesante. Activitățile de astăzi s-au axat mult pe activitatea de management din școală.

2022 ianuarie 11

Ziua în care soarele nu și-a întors fața!

Astăzi au fost multe activități în care s-a lucrat în echipă.

Una dintre multele activități a constat în crearea unui plan de lecție pe platforma LePlanner alături de doi colegi din Germania.

Formatorul Mart Laanper, care are mulți ani de experiență, a considerat planul nostru de lecție ca fiind ,,Briliant”. A avut numai cuvinte de laudă asupra modului în care a fost conceput.

2022 ianuarie 10

Fiecare echipă și-a prezentat școala pe care o reprezintă.

Conținutul activităților:
* Kahoot
* 8 metafore referitoare la impactul tehnologiei
* Care este motivul principal pentru care folosim tehnologia în școli?
* Spectaculos vs Fundamental
* Ce înseamnă Digital Turn?
* Conceptul de Smart Schoolhouse
* Cum implementăm schimbările

Partea a doua a cursului a conținut aplicații în edmodo, ES shelf.

2022 ianuarie 9

În prima zi a cursului a avut loc o întâlnire cu toți participanții în care ne-au fost oferite detalii referitoare la activitățile pe care le vom desfășura. Ni s-au dat indicații cum putem ajunge la locația unde are loc cursul.