Diseminare mobilități

Prima mobilitate a avut loc în perioada 27 noiembrie – 2 decembrie 2017 în localitatea Vasto, Italia.

Două cadre didactice din școala noastră, profesor învățământ primar Perju Nicoleta-Gina și profesor Vasile Mihai au participat la cursul de formare „Inclusive teaching, family and social counseling for disadvantaged students and in order to prevent the early dropout” furnizat de Polaris Formazione Italia.

Cunoștințele și deprinderile dobândite în timpul acestui curs au fost diseminate în cadrul comisiilor metodice și în cadrul Consiliului Profesoral din data de 20 decembrie 2017.

Mobilitatea la Vasto a fost diseminată de cei doi participanți  în cadrul Cercului de proiecte și programe europene desfășurat la Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Galați, din data de 27 ianuarie 2018.

Prezentarea susținută de profesor învățământ primar Perju Nicoleta-Gina în cadrul cercului de proiecte și programe europene: Prezentare curs C1

Mobilitatea a fost diseminată și în numărul din luna februarie 2018 a revistei destinate învățământului județean „Școala Gălățeană” printr-un articol semnat de profesor Vasile Mihai, dar și în numărul din luna martie 2018 al  revistei destinate învățătorilor gălățeni „Căminul școlii ”,  printr-un articol semnat de profesor învățământ primar Nicoleta Perju.

Cea de-a doua mobilitate a avut loc în perioada 18-24 februarie 2018 în Barcelona, Spania.

Trei cadre didactice din școala noastră, profesor învățământ primar Morun Valentina, profesor Roman Cristian Ion și profesor Tobiaș Silvia-Daniela au participat la cursul „Creative methods in special needs education” furnizat de Pricalica, Croația.

Mobilitatea a fost diseminată în cadrul comisiilor metodice și în cadrul Consiliului Profesoral, printr-o prezentare realizată de prof. Roman Cristian Ion.  Diseminare C2 iunie 2018

Totodată, doamna profesoară Tobiaș Silvia-Daniela a prezentat cursul participanților la Cercul metodic de matematică, setul 4, desfășurat la Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” în data de 21 aprilie 2018.

Cursul desfășurat la Barcelona a fost prezentat în ziarele locale „Viața Liberă” din 30 mai 2018 și „Monitorul de Galați” din 4 iunie 2018, prin articole scrise de p.î.p. Morun Valentina, participantă la această mobilitate.

articol viata libera mai 2018

articol monitorul iunie 2018

Cea de-a treia mobilitate a avut loc în perioada 2-7 iulie 2018, în localitatea Nafplio, Grecia.  La cursul de formare „Designing Inclusive Educational Environments”au participat două cadre didactice din școala noastră: profesor învățământ primar Tăbăcaru Elena-Laura și profesor de matematică Florescu Aurelia.

Mobilitatea a fost diseminată de către cele două participante în cadrul Consiliului Profesoral din data de 6 septembrie 2018 și în cadrul comisiilor metodice. Prezentare curs C3 Florescu Prezentare curs C3 Tabacaru

De asemenea, în ședința Comisiei metodice a învățătorilor din data de 24 octombrie 2018, doamna p.î.p. Tăbăcaru Elena-Laura a prezentat pe larg Indexul incluziunii

Mobilitatea a fost diseminată în revista „Școala gălățeană”, numărul din decembrie 2018, printr-un articol semnat de prof. Florescu Aurelia. articol scoala galateana decembrie 2018

Cea de-a patra mobilitate a avut loc în perioada 30 septembrie-6 octombrie 2018 în localitatea Larissa, Grecia. La cursul de formare „Creative methods in special needs education” au participat trei cadre didactice din școala noastră: profesor Huțanu Ana-Viorica, profesor învățământ primar Lazăr Luminița și profesor învățământ primar Simionescu Marinela.

Mobilitatea a fost diseminată în cadrul comisiilor metodice și în Consiliul Profesoral din 18 decembrie 2018. Prezentare curs C4

Totodată, în numărul din iunie 2019 al revistei „Școala gălățeană” prof. înv. primar Simionescu Marinela a publicat un articol în care a diseminat participarea la cursul de formare. articol scoala galateana iunie 2019

Toate mobilitățile au fost prezentate pe larg părinților și colegilor în cadrul evenimentului dedicat sărbătoririi Zilei Erasmus+ din 16 octombrie 2018.