Bruxelles, Belgia

C5. Cursul „Interactive technologies and project-based learning for the future classroom”, 15-19.03.2021, participanti: 1 profesor invatamant primar si 2 profesori invatamant gimnazial. Acestia vor afla cum sa utilizeze la clasa invatarea bazata pe proiect, pentru a dezvolta cunostinte avansate si competente cheie elevilor, folosind instrumente online si softuri educationale gratuite. Totodata, vor invata sa regandeasca designul salilor de clasa pentru a creste nivelul de interactiune si colaborare intre elevi.

A5. Doua sesiuni de informare, pe cicluri de invatamant, „Modalitati de implementare si evaluare la clasa a invatarii bazate pe proiect” – aprilie 2021

Cei trei participanti la cursul C5 vor sustine in scoala, in aprilie 2021, 2 sesiuni de informare, una pentru cadrele didactice din invatamantul prescolar si primar si una pentru profesorii de la clasele gimnaziale, in care vor prezenta modalitatile de implementare si evaluare la clasa a invatarii bazate pe proiect, ideile referitoare la clasa viitorului si a diferitelor sale zone de invatare, softurile educationale care conduc la cresterea colaborarii elevilor. Softurile vor fi folosite la clasa incepand din mai 2021, urmand ca din septembrie 2021 participantii la sesiuni sa reorganizeze zonele de invatare din clase, pe baza colaborarii invatator-diriginte.